
Każdy, nawet najmnijeszy zabieg operacyjny jest stresem dla zwierzęcia powodującym spadek odporności, dlatego zwierzęta, u których wykonywane są planowe operacje powinny być całkowicie zdrowe, odrobaczone i zaszczepione. Przed zabiegiem obowiązkowe jest przegłodzenie zwierzęcia. Długość głodówki przedoperacyjnej zależy od rodzaju wykonywanego zabiegu – najczęściej trwa ona od 12 do 24 godzin. Jest to bardzo ważne, ponieważ podawane przed zabiegiem leki znieczulające powodują zwiotczenie, mogłoby wówczas dojść do zaaspirowania zwróconej treści pokarmowej do płuc i w konsekwencji być przyczyną ciężkich komplikacji, a nawet śmierci zwierzęcia.
Przed oddaniem zwierzęcia na zabieg najlepiej wyprowadzić go na dłuższy spacer (załatwienie potrzeb fizjologicznych). Przed operacją należy poinformować o wszystkich chorobach przewlekłych (padaczka, cukrzyca) i otrzymywanych lekach. W klinice zwierzęta przebywają pod naszą opieką do momentu całkowitego wybudzenia. Po operacji najczęściej zwierzę musi mieć założony fartuszek pooperacyjny lub kołnierz ochronny, które stanowią ochronę miejsca wykonania zabiegu przed samym zwierzęciem (wylizywanie rany, czy samodzielne zdjęcie szwów).
Zwierzęta do 24-48 godzin po zabiegu należy przetrzymywać w ciepłych, cichych miejscach. Czas, w którym zwierzę musi nosić zabezpieczenie zależy od rodzaju wykonanego zabiegu i przewidywanego okresu rekonwalescencji. Podanie pierwszego posiłku po operacji jest ściśle uzależnione od rodzaju zabiegu, dlatego czas ten jest ustalany indywidualnie dla każdego zwierzęcia. W większości przypadków po operacji zabroniony jest intensywny wysiłek fizyczny przez około 7-10 dni.